Wywiad z Peterem Merkelem
Wywiad z Peterem Merkelem

Przetłumacz:

Peter Merkel to jeden z najbardziej rozpoznawalnych łowców sumów w Europe, który ponad 12 lat współtworzy markę Black Cat, a do tego pracuje jako przewodnik wędkarski, nagrywa filmy i publikuje artykuły. Jak zaczęła się jego przygoda z wąsaczami oraz jak wygląda tworzenie sprzętu wędkarskiego? Zapraszamy do lektury wywiadu.

Średnia ocen:

Jak zaczęła się Twoja przygoda z wędkarstwem i kiedy zdecydowałeś się na sumy?
Już w wieku 6 lat zacząłem chodzić z moim ojcem na ryby. Wtedy były to przede wszystkim karpie i szczupaki. Moja przygoda z łowieniem sumów zaczęła się na początku lat 90. Pamiętam poszedłem na sandacza, a złowiłem właśnie suma. Ta ryba tak mnie zafascynowała, że następne lata poświęciłem już tylko temu gatunkowi.

Jaką metodę preferujesz, łowienie aktywne (spinning, trolling, vertical) czy stacjonarne?
Najchętniej przy łowieniu sumów używam metody stacjonarnej i to w rejonach dzikich rzek.

Przygotowanie zestawu z żywcem
Przygotowanie zestawu z żywcem

Wspomniałeś o rzekach, tak więc od razu drugie pytanie, gdzie częściej łowisz. w rzekach czy jeziorach?
Zdecydowanie wybieram rzeki, przede wszystkim te znajdujące się na południu i zachodzie Europy. Nad jeziorami nie wędkuję, w zasadzie jedynym wyjątkiem jest zbiornik wodny nad Ebro w Hiszpanii.

Czy masz na myśli Caspe? Przez wiele lat w Polsce Caspe było synonimem ogromnych sumów i karpi. Jak jest obecnie, czy uważasz, że nadal jest to jedno z najlepszych łowisk sumowych, czy pojawiły się lepsze?
Tak, chodzi mi o Caspe, ale dokładniej mówiąc o jezioro Mequinenza. To bardzo duża woda, która ma 110 kilometrów długości. Na jej górnym odcinku leży miasto Caspe, i w tej okolicy bardzo chętnie łowię. Uważam, że Rodan jest zdecydowanie najlepszą rzeką w Europie na połów sumów. Natomiast Pad jest rzeką, która jest regularnie obławiana już od 20 lat.

Jak wygląda kwestia sumów w Niemczech? Czy jest ich dużo i czy są to duże ryby?
W ostatnich dwudziestu latach populacja suma w Niemczech bardzo wzrosła. W związku z tym złowiłem ich bardzo dużo. Mój rekordowy sum pochodzi z Renu, miał 253 cm i 105 kg.

A jaki jest rekord Niemiec? Prowadzicie taką klasyfikację?
Oficjalnie nie prowadzimy takiej klasyfikacji. Spowodowane jest to tym, że wędkarze często podają niewiarygodne wymiary czy wagę złowionych ryb. Wynika to dosyć często z nieumiejętności prawidłowego pomiaru ryb.

Jak jest z przepisami, czy macie jakieś okresy ochronne suma czy możecie łowić go cały rok?
Jeżeli chodzi o przepisy wędkarskie, to są one różnorodne w zależności od okręgu, w którym się znajdujemy. Dlatego też wędkowanie w jednym regionie w nocy może być dozwolone, ale w innym już nie. Za złamanie przepisów grożą wysokie kary, sięgające nawet 1500€. Pytałeś jeszcze o okres ochronny dla suma. Nie, w Niemczech nie obowiązuje i możemy łowić przez cały rok.

Wiem, że dużo wędkujesz poza granicami Niemiec. Gdzie do tej pory łowiłeś i z jakimi wynikami?
Tak, to prawda jestem dużo za granicą, a w szczególności we Włoszech, Hiszpanii i Francji. W każdym z tych państw łowiłem duże ryby, jednakże największą złowiłem z moimi gośćmi we Włoszech nad rzeką Pad. Ryba miała 265 cm. Łowiłem również w Rumunii, Serbii i na Węgrzech, ale bez większych sukcesów. Tamtejsze wody są bardzo splądrowane.

Potężny sum złowiony na wędkę Wild Catz
Potężny sum złowiony na wędkę Wild Catz

Wspomniałeś o gościach. Pracujesz również jako przewodnik wędkarski. Jak wygląda ta praca, jak dużo czasu spędzasz we Włoszech?
Co roku spędzam tam około trzech miesięcy. Moi goście pochodzą ze Szwajcarii, Austrii i Niemiec. Nie każdy z nich jest super wędkarzem, ale z moją pomocą mają okazję złowić dwumetrowego suma.

A czy wędkowałeś w Polsce? Z tego, co wiem, to Twoja żona jest Polką. Jakie masz doświadczenia z naszymi wodami?
Tak, zgadza się, mam żonę Polkę, jesteśmy już od 30 lat małżeństwem. Niestety mam tylko małe doświadczenie wędkarskie nad polskimi wodami. Przed 15 laty byłem z moim teściem nad Odrą, wtedy łowiliśmy brzany i płocie. Wiem jednak, że polskie rzeki to dobre wyzwanie dla sumiarza. Przykładem tego może być mój szwagier, Konrad Wiśniewski, który łowi właśnie nad Odrą. Niewykluczone, że już wkrótce można będzie mnie tam spotkać.

A czy znasz dużo polskich wędkarzy? Może kogoś cenisz wyjątkowo?
Tak, oczywiście znam polskich wędkarzy. Przykładem mogą być chłopaki z Black Cat Polska, z których oczywiście muszę wspomnieć Mariusza Wołejszę. Szczególnie moją uwagę zwrócił też Wojciech Andrzejak, który prowadzi bazę sumową nad Padem czy - kolejny godny uwagi sumiarz - Piotr Bryling. Tak więc, jest wielu polskich sumiarzy, których znam.

W lutym 2019 roku mogliśmy Cię spotkać na targach Rybomania w Poznaniu. Jakbyś mógł opisać swoje wrażenia? Czy byłeś już na tej imprezie wcześniej, czy był to pierwszy raz? Jak wyglądają targi w Niemczech?
W ostatnich latach bywałem na targach w całej zachodniej Europie. Jednakże targi wędkarskie w Poznaniu na początku ubiegłego roku zrobiły na nas wielkie wrażenie. Były bardzo nowoczesne, profesjonalnie zorganizowane, a przede wszystkim były bardzo duże i różnorodne. Prezentowano nie tylko sprzęt wędkarski, ale również wodny czy związany z turystyką. Targi w Niemczech wyglądają podobnie, ale te w Poznaniu były dla nas niepowtarzalne i wyjątkowe. Za te wrażenia chciałbym jeszcze raz serdecznie Wam podziękować.

Peter był gościem firmy Zebco na targach Rybomania w Poznaniu w 2019 roku
Peter był gościem firmy Zebco na targach Rybomania w Poznaniu w 2019 roku

Podczas targów przeprowadził prezentację na temat łowienia wertykalnego
Podczas targów przeprowadził prezentację na temat łowienia wertykalnego

Od wielu lat współpracujesz z firmą Zebco Europe, a konkretnie z sumową marką Black Cat. W zasadzie to można powiedzieć, że jesteś jednym z jej ojców. Możesz opowiedzieć, jak rozpoczęła się ta współpraca?
Z firmą Zebco Europe współpracuję od 2006 roku. W tym czasie byłem już dość znanym i odnoszącym spore sukcesy wędkarzem. Otrzymałem od firmy Zebco ofertę, aby razem ze Stefanem Seussem i Benjaminem Gründerem stworzyć i doskonalić sprzęt do połowu suma. Wkrótce powstała marka Black Cat.

Wild Catz to wędzisko stworzone przez Petera Merkela w ramach oferty Black Cat
Wild Catz to wędzisko stworzone przez Petera Merkela w ramach oferty Black Cat

Jedna z serii wędzisk, Wild Cat’z, jest sygnowana Twoim nazwiskiem. Jak wygląda tworzenie nowego produktu, ile trwają testy, aż wędzisko trafi do katalogu i następnie na półki sklepowe?
Najpierw muszę we współpracy z product managerem z firmy Zebco Europe ustalić szatę graficzną, np. wędki. Następnym krokiem jest budowa i testowanie produktu, potem przychodzą korekty i ulepszenia, aż w końcu mamy produkt finalny. Całość prac nad powstaniem nowego produktu trwa około 1,5 roku.

Sum holowany na wędzisko Wild Catz
Sum holowany na wędzisko Wild Catz

Oprócz pracy testera oraz przewodnika występujesz w filmach wędkarskich oraz piszesz do prasy. Czy można powiedzieć, że żyjesz z wędkarstwa?
Tak, żyję z wędkarstwa i żyje dla wędkarstwa. Jestem szczęściarzem, bo udało mi się moją pasję życiową zamienić w pracę.

Skomentuj