Przegląd rynku 9/2019
Przegląd rynku 9/2019

Przetłumacz:

W każdym wydaniu przedstawiamy nowe i polecane produkty wędkarskie. Znajdziesz tutaj opisy produktów typowo karpiowych oraz tych kierowanych do wędkarzy specjalizujących się w Method Feederze.

Średnia ocen:

RAYMARINE
www.eljacht.pl

Echosondy Element z technologią Hypervision
Seria Element, stworzona z myślą o wędkarzach, którzy chcą być o krok do przodu, najdokładniej odwzorowuje podwodny świat dzięki technologii HyperVision™ o ultrawysokiej rozdzielczości przy częstotliwości 1,2 megaherca. Dzięki technologii HyperVision echosondy DownVision, SideVision i Raymarine RealVision 3D działają na zupełnie nowym poziomie precyzji przechwytywania obrazów i wykrywania ryb, pozwalając obserwować struktury podwodne, roślinność i ryby z realistyczną precyzją.

Dostępne modele:
Element 7HV

- wyświetlacz 7”
- rozdzielczość 800x480
Cena około: Sprawdź!

Element 9HV
- wyświetlacz 9”
- rozdzielczość 800x480
Cena około: Sprawdź!

Element 12HV
- wyświetlacz 12”
- rozdzielczość 1280x800
Cena około: Sprawdź!


Funkcje Raymarine Element:
- Jasny i ostry - wskaźniki widzialne w pełnym słońcu , ze zintegrowanym odbiornikiem GPS/GNSS.
- Niezrównane HyperVision™ - technologia 1.2 megahertzowego sonaru CHIRP dostarcza o wiele wyższą rozdzielczość obrazowania w porównaniu z konwencjonalnymi sonarami skanującymi w dół i po stronach burt.
- Wbudowane RealVision™ 3D - dokładna identyfikacja lokalizacji wyskoków, łóż kanałowych i innych zmian konturu.
- Szybki, czterordzeniowy procesor - dla natychmiastowego przerysowywania map i ostrego obrazowania 3D.
- Przetwornik typu All-in-one - łączy w sobie kanały sonaru HyperVision, DownVision, SideVision, RealVision i konwencjonalnego sonaru CHIRP w jednej, prostej instalacji.
- Prosty w obsłudze system operacyjny LightHouse Sport - zoptymalizowany dla połowu ryb, LightHouse Sport OS jest szybki i łatwy do nauki.
- Intuicyjne kontrolery - duży przycisk punktu nawigacyjnego do oznaczania ulubionych miejsc oraz trz przyciski do zaprogramowania przez użytkownika.
- Sprytna obsługa map - ze wsparciem dla map Raymarine LightHouse NC2 z Fishing Hot Spots®, Navionics i C-MAP.
- Twórz własne mapy - wsparcie dla funkcji osobistych map sonarowych Raymarine RealBathy™ i Navionics SonarCharts Live.

Technologie dostępne w echosondzie Element
CHIRP DownVision
Echosonda CHIRP DownVision® umożliwia realistyczny podgląd świata znajdującego się pod Twoją łodzią, pozwalając uzyskać obraz struktury dna ze znakomitą precyzją i jednocześnie namierzać ryby.

CHIRP SideVision
Echosonda CHIRP SideVision™ poszerza podwodne horyzonty, wyświetlając obraz ryb, przynęty i podwodnych struktur. Echosonda SideVision pozwala widzieć dalej i wyraźniej oraz wykrywać więcej ryb, niż pozwalają na to tradycyjne echosondy boczne.

RealVision 3D
Echosonda RealVision™ 3D umożliwia wędkarzom podgląd tego, co znajduje się pod łodzią, za łodzią, i po bokach, jednocześnie i w trzech wymiarach. Echosonda RealVision 3D pozwala wyświetlić cały podwodny świat – w tym strukturę dna, kryjówki, ryby i żerowiska. Przesuwaj, pochylaj i powiększaj obraz 3D, aby oglądać go pod dowolnym kątem.

HyperVision
Dzięki technologii HyperVision wykorzystującej częstotliwość echolokacyjną 1,2 MHz echosondy DownVision, SideVision i Raymarine RealVision 3D działają na zupełnie nowym poziomie precyzji przechwytywania obrazów i wykrywania ryb, pozwalając obserwować podwodne struktury, roślinność i ryby z realistyczną precyzją.

Konwencjonalny CHIRP
Dzięki dziesięciokrotnie wyższej rozdzielczości niż w przypadku konkurencji, echosondy Raymarine o szerokim zakresie oferują wyraźniejszy i bardziej szczegółowy obraz namierzanych ryb, automatycznie odfiltrowując niepowołane szumy, aby nie przegapić tego, co się dzieje pod wodą.


CARP GRAVITY
www.carpgravity.pl

Pasta Pelletowa
Cena: Słoik 200 ml – 19,90 zł

Gotowa pasta pelletowa do obklejania przynęty haczykowej. Bogata w białka zwierzęce, ekstrakty i przyprawy. Zawiera całe i zmiksowane stworzenia morskie. Doskonale oblepia się i trzyma ciężarków oraz kulki przynętowej. Nie przykleja się do rąk. Długość pracy ok. 12 godzin. Dostępne smaki: Bloodworm/Caviar, Wild Krill, Zołza, Blondie, Truskawka, Arctic Krill.

PVA Crushed Mix FLUO
Cena: 1 kg – 29,90 zł

To gotowa mieszanka do użycia w workach lub siatkach rozpuszczalnych PVA. Miks zawiera w sobie mielone i pokruszone kulki, drobne pellety zarówno w wersji całej jak i pokruszonej oraz wysokiej jakości mączki. Ponadto w mieszance tej znajdziecie grubsze płaty naszpikowane aminokwasami, które dobrze pracują nawet w zimnej wodzie. Jest to wyjątkowa mieszanka specjalna w limitowanych ilościach. Dzięki PVA Crushed Mix nie musisz już kruszyć kulek, myśleć co dodać do worka czy siatki PVA. Jest to gotowy i mocno dopalony miks. Możemy go jeszcze wzmocnić wlewając do niego aminoliquid o danym smaku. Dostępne smaki: Blondie, Arctic Krill, Truskawka.

Powder Dip
Cena: 200 ml – 19,90 zł

Dip proszkowy - aromatyczny proszek rozpuszczający się w wodzie. Służy do powierzchniowego aromatyzowania przynęty. Użycie dipu w proszku polega na zamoczeniu w wodzie kulki przynętowej, a następnie obtoczeniu jej w proszku w taki sposób, aby cała kulka została pokryta dipem. Czynność tę można wielokrotnie powtarzać, co znacznie przedłuży czas rozpuszczania się dipu w wodzie i wydłuży okres wabienia. Powstała powłoka na kulce po wrzuceniu do wody zaczyna powoli się rozpuszczać tworząc chmurę zapachową silnie pobudzającą karpie do brań. Dostępne smaki: Blondie, Arctic Krill, Truskawka, Bloodworm/Caviar, Wild Krill.

 

EXTRU METHOD FEEDER
www.extrufish.com

Zanęta wyprodukowana z najwyższej jakości wyselekcjonowanych ziaren zbóż, łubinów, pełnotłustej soi, makuchów ekstrudowanych (słonecznikowy, kokosowy, konopny) poddanych unikalnemu procesowi ekstruzji.


Extru Carp
Kulki
Produkty serii Extru Carp (naturalna kuchnia karpiowa) powstały z myślą o najbardziej wymagających kapiarzach, którzy zwracają uwagę na ochronę środowiska.
Nasze produkty są wytwarzane na bazie naturalnych surowców. W swoim składzie posiadają ekstrudowane ziarna zbóż, ekspandery oleiste, całe świeże jaja, proteiny mleczne, witaminy, kompleksy aminokwasów egzo- i endogenne, omega 3, zioła, przyprawy, stymulatory apetytu, hydrolizaty białkowe. Smak i skład został dobrany pod względem upodobań ryb karpiowatych. Dzięki procesowi ekstruzji produkty Extru Carp są łatwostrawne.

Booster
Seria boosterów marki Extru Fish zawiera potężną dawkę aminokwasów i naturalnych składników. Pracując w wodzie pomaga rozprzestrzeniać zapach zanęty. Produkt nie rozpuszcza materiałów PVA.

Dip
Seria dipów marki Extru Fish wyprodukowane są z naturalnych składników. Służą do dipowania kulek aby wyróżnić je spośród innych kulek zanętowych. Zawierają aminokwasy, naturalne aromaty i barwniki.

Powder dip
Dip w proszku do panierowania przynęt. W zetknięciu z wodą tworzy warstwę „galaretki” i zmienia kolor uwalniając aromat.

Extru Fish Method Feeder
Zanęty
Produkty serii Extru Fish Method Feeder powstały z myślą o najbardziej wymagających wędkarzach, którzy zwracają uwagę na ochronę środowiska. Nasze produkty są wytwarzane na bazie naturalnych surowców. W swoim składzie posiadają ekstrudowane ziarna zbóż, ekspandery oleiste, proteiny mleczne, witaminy, kompleksy aminokwasów egzo- i endogennych, omega 3, zioła, przyprawy, stymulatory apetytu, hydrolizaty białkowe. Zawierają 50% naturalnych mączek.

Fluo Gel
Fluo Gel marki Extru Fish Method Feeder to innowacyjny i naturalny preparat do dipowania powierzchniowego kulek, dumbelsów, pelletów itp. Bogaty w aminokwasy o bogatym naturalnym aromacie żel, który uatrakcyjni każdą przynętę i koszyk z pelletem. Fluo Gel Extru Fish Method Feeder po zetknięciu z wodą wytwarza smugę kolorystyczno-zapachową. Żel bardzo dobrze sprawdza się na wodach komercyjnych, jeziorach i rzekach, znacznie podnosząc atrakcyjność przynęty.

Waftersy
10 milimetrowe waftersy marki Extru Fish Method Feeder o naturalnej wyporności, w swoim składzie mają naturalne mączki, aminokwasy, witaminy i proteiny mleczne. Dostępne również w wersji fluo.


PROLOGIC
www.prologicfishing.com

PROLOGIC – Pudełka Mimicry Bait & Bits Tub
Sugerowana cena detaliczna: 24 zł – 27 zł

Idealnie pasują one do przechowywania zanęty, oraz drobnych akcesoriów. Pudełka cechuje nowoczesny design, oraz wykończenie w trójwymiarowym kamuflażu 3D Mimicry. Pudełka dostępne będą w dwóch rozmiarach: M (wys.: 6 cm, dł. i szer.: 17 cm), oraz L (wys.: 9 cm, dł. i szer.: 17 cm). Oba rozmiary pudełek mają wyjmowaną tackę i są wykonane z bardzo wytrzymałego materiału PVC i są łatwe w czyszczeniu.

Nowość Prologic 2020Sygnalizatory CUSTOM SMX MKII
Sugerowana cena detaliczna: 880 zł – 1330 zł

Klasyczna stylistyka połączona z wysoką funkcjonalnością. Bazując na naszych bardzo popularnych sygnalizatorach SMX opracowaliśmy ich całkowicie nową odsłonę Custom SMX MkII. Są bardzo kompaktowe i całkowicie wodoodporne, wykorzystują baterie AAA 1,5V - po dwie sztuki zarówno w sygnalizatorze, jak i w centralce. Te bardzo eleganckie sygnalizatory i centralka zostały usprawnione: posiadają ulepszony transmiter oraz odbiornik, anodyzowany na czarno głośnik, a także wysuwane widełki. Klasyczne, białe rolki magnetyczne wykonane są z PTFE i posiadają od dołu kolorowe podświetlenie oraz podświetlenie nocne. Diody LED na widełkach są teraz skierowane do przodu, przez co dają więcej możliwość, na przykład można je ukryć poprzez wsunięcie widełek. Zarówno sygnalizatory, jaki i centralka są w 100% wodoodporne. Sygnalizator posiada regulację: 5 stopni głośności, w tym tryb cichy, 4 poziomy czułości i 7 tonów alarmu. Oczywiście zaimplementowana jest tu osobna dioda wskazująca oddawania linki, a dodatkowo sygnalizator posiada odmienny ton wskazujący oddawanie linki. Centralka ma następujące opcje: pamięć ostatniego alarmu, tryb cichy i wibracyjny, osobne diody dla brania od i do brzegu oraz subtelne podświetlenie nocne. Model ten będzie dostępny w zestawach: 2+1, 3+1 i 4+1. Premiera rynkowa jest planowana na wrzesień 2019.

Nowość PROLOGICWędziska CUSTOM BLACK
Sugerowana cena detaliczna: 193 zł – 308 zł

Minimalistyczne i bardzo eleganckie wędziska karpiowe wykonane z włókna węglowego 24T o wysokiej gęstości w matowo czarnym wykończeniu. Duża moc i paraboliczna akcja pozwalają wykorzystywać te kije w każdej sytuacji nad wodą. Posiadają wysoką zdolność rzutową, wzmocnioną dodatkowo przelotką startową o średnicy 50 mm w najmocniejszych modelach – o krzywej ugięcia 3.00 lb ,3.25 lb i 3.50 lb TC – dzięki czemu uzyskanie znacznych dystansów wyrzutów będzie jeszcze prostsze. Zastosowano tu przelotki SiC kompatybilne z plecionką. Pewność wyrzutu gwarantuje ergonomicznie ukształtowane zgrubienie uchwytu na dolniku. Serię tworzy łącznie 10 wędzisk. Podstawę stanowią kije 2 i 3 składowe o długościach od 10 do 13 stóp i krzywej ugięcia od 3 lbs do 3,5 lbs, oraz teleskop o długości 12 stóp i krzywej 3 lbs. Uzupełnieniem jest wędzisko typu Spod o długości 12 stóp i krzywej 5 lbs, oraz Marker o identycznej długości i krzywej 3,5 lbs.

OKUMA
www.okumafishing.eu

Nowość OKUMAKołowrotek CEYMAR XT MATCH FD
Sugerowana cena detaliczna: 30 – 223 zł, 40 – 236 zł

Wypróbowana jakość i niezawodność kołowrotków rodziny Ceymar poszerza swoje spektrum ze spinningu także na metody match i feeder. We wnętrzu odpornego na korozję, grafitowego korpusu znajduje się misterna przekładnia eliptyczna oraz precyzyjnie wycinany z mosiądzu wałek zębaty. Za płynność pracy przekładni odpowiada zestaw 8 łożysk: 7 kulkowych + 1 rolkowe łożysko oporowe Quick-Set. Przełożenie wynosi 6,2:1. Rotor CFR – wywołujący wirowy przepływ powietrza osuszający kołowrotek w czasie zwijania, jest cyfrowo wyważony w technologii RESII. Wytrzymały kabłąk z pełnego aluminium współpracuje z łożyskowaną ślizgowo rolką EFRII, która zapobiega skręcaniu linki w czasie nawijania. Nawój jest zależy od rozmiaru i wynosi: 30 – 48 cm, 40 – 90 cm. Wycinana z aluminium, płytka szpula główna typu Match posiada rant zewnętrzny o konstrukcji LCS – ułatwiającej wysnuwanie się linki w czasie wyrzutu. Pojemność dla żyłki o średnicy 0,165 mm wynosi: 130 m dla rozmiaru 30 i 170 m dla wielkości 40. Do kołowrotka dołączona jest zapasowa szpula aluminiowa o standardowej głębokości. Pod szpulą znajduje się wielotarczowy hamulec z japońskimi podkładkami z olejowanego filcu, o maksymalnym nacisku: 30 – 3 kg i 40 – 6 kg. Pełna wodoszczelność hamulca to zasługa uszczelnienia HydroBlock. Kołowrotek posiada sztywną, anodyzowaną na czarno korbę z kutego aluminium. Korba jest wyposażona w lekką, komfortową gałkę wykończoną pianką EVA. Waga kołowrotka wynosi: 30 – 232 g i 40 – 283 g.

OKUMA – Kołowrotek AVENTA BAITFEEDER
Sugerowana cena detaliczna: 315 – 378 zł

Najwyższy model z oferty kołowrotków karpiowych z wolnym biegiem marki Okuma. We wnętrzu odpornego na korozję grafitowego korpusu pracuje misterna przekładnia o wolnej oscylacji i uzębieniu eliptycznym z precyzyjnie wycinanym z mosiądzu wałkiem zębatym. Przełożenie dla wszystkich rozmiarów wynosi 4,8:1. Przekładnia jest osadzona na zestawie siedmiu łożysk: 6 łożysk kulkowych i jednym rolkowym łożysku oporowym Quick-Set. Taki układ zapewnia doskonale płynną pracę. Pod włącznikiem systemu wolnego biegu Auto Trip znajduje się wycięcie na mały świetlik. Na cyfrowo wyważanym w systemie RESII rotorze zamontowany jest kabłąk z pełnego aluminium, anodyzowany na czarno. Łożyskowana rolka kabłąka w EFRII zapobiega skręcaniu linki w czasie nawijania. Wycinana z aluminium szpula posiada zewnętrzny rant w systemie LCS, którego kształt ułatwia wysnuwanie się linki w czasie wyrzutu. Pod szpulą znajduje się uszczelniony w technologii HydroBlock hamulec Fast Progresive Drag – o nacisku 15 kg w większych modelach i 12 kg w mniejszych rozmiarach. Kołowrotek posiada łamaną korbę z anodyzowanego na czarno aluminium, zakończoną drewnianą gałką. W opakowaniu znajdziemy zapasową szpulę z aluminium. Kołowrotek Aventa Baitfeeder dostępny jest w rozmiarach 5000, 6000, 8000 i 10000. Model objęty jest 8-letnią gwarancją.

CARPEX
www.robinson.pl

Haczyki TSS7
To seria haczyków karpiowych o piekielnie ostrym trzonku i ekstremalnej wytrzymałości na odgięcia. Kształt haczyka typu „Banan” jest niemal niemożliwy do wyplucia przez rybę przez co jest niezwykle skuteczny. Teflonowa powłoka sprawia, że są niemal niewidoczne w wodzie. Idealnie sprawdzają się do wiązania wszelkiego rodzaju przyponów z zastosowaniem pierścieni, które jeszcze bardziej utrudniają rybie pozbycie się haczyka z pyska. Można je stosować zarówno do kulek pływających jak również bałwanków.

Kołowrotek Smart Runner
To wysokiej klasy kołowrotek karpiowy, przeznaczony zarówno dla początkujących jak i średnio-zaawansowanych karpiarzy. Zastosowano w nim specjalny kształt szpuli, który umożliwia oddawanie rzutów na bardzo dalekie odległości. Wyposażony jest w niezwykle precyzyjny hamulec przedni oraz wolny bieg. Jakość i precyzja wykonania stawiają ten kołowrotek na równi z tymi z najwyższej półki, a 5-letnia gwarancja zapewnia użyteczność kołowrotka przez długie lata. Wysokiej jakości komponenty z jakich został zrobiony oraz konkurencyjna cena dają pewność, że każdy będzie z użytkowania tego kołowrotka zadowolony. Dodatkowo posiada grafitową szpulę zapasową.

Zanęty MVDE Supercrush
To nowość, która bardzo szybko stała się hitem nie tylko wśród karpiarzy ale również wędkarzy łowiących na inne metody gruntowe. Zanęta wykonana jest z najwyższej jakości, świeżo mielonych składników, które bardzo szybko ściągają ryby w zanęcone łowisko. Doskonale sprawdza się zarówno na jeziorach i wodach o małym uciągu. Nietypowe aromaty oraz bardzo mocna praca pod wodą decydują o jej dużym sukcesie. Występuje w trzech różnych smakach: Sweet, Classic oraz Garlic pakowana po 1 kg.

Pokrowiec Carpex
Wysokiej jakości pokrowiec karpiowy, który pomieści 3 uzbrojone wędki z kołowrotkami typu big pit. W środku posiada wyściełane przegrody na kołowrotki, które zapewniają im pełną ochronę podczas transportu. Dolniki umieszczone są w dolnych kieszeniach, a góra wyposażona jest w specjalne wiązania, które zapobiegają przesuwaniu się wędek podczas transportu. Wykonany jest z bardzo mocnej tkaniny, która jest odporna na przetarcia oraz doskonałej jakości zamków. Dodatkowo wewnątrz wyłożony jest wodoodpornym materiałem zapobiegającym przemoczeniu pokrowca podczas deszczu. Na zewnątrz posiada dwie mniejsze kieszenie na sygnalizatory bądź inne akcesoria oraz jedną długą kieszeń, w której bez problemu zmieścimy podbierak, podpórki czy parasol. Dzięki paskowi na ramię i rączce jest bardzo wygodny w transporcie. Występuje w dwóch rozmiarach 190 cm oraz 205 cm.


RADICAL
www.radical-carp.com

Nowość 2019 - Torba After Dark
Sugerowana cena detaliczna od 209 zł

Mocna torba z bocznymi kieszeniami, która nie tylko pomieści sprzęt wędkarski, ale także ubrania i zaopatrzenie. Mocne zamki i doskonale wykończony spód torby. Materiał: 100% Nylon powlekany polichlorkiem.

Nowość 2020 - Black Session Parasol Owalny
Sugerowana cena detaliczna od 521 zł

Bardzo duża parasolka o popularnej konstrukcji Nubrolly. Sztycę można przykręcić z boku, więc nie przeszkadza ona, gdy siedzimy centralnie pod czaszą. Mocne, aluminiowe ostrze wytrzyma najbardziej ekstremalne sytuacje i jest niezniszczalne. Owalny kształt osłania tak dużo miejsca, że nawet zmieści nowoczesne łóżko karpiowe o długości 2,1 m. Bardzo wytrzymała konstrukcja czaszy z podklejonymi szwami oraz szczególnie mocne pałąki sprawiają, że całość jest bardzo trwała. Dodatkowe cechy, jak 4 punkty mocujące do podłoża/odciągów w tylnej części oraz 4 adaptery do sztyc z przodu tworzą kompletny produkt. Parasol ten został skonstruowany, aby wytrzymał większość ekstremalnych sytuacji. W zestawie z 4 śledziami. Materiał: 100% Nylon powlekany polichlorkiem.

Nowość 2020 - Free Climber + Łańcuch
Sugerowana cena detaliczna od 34,40 zł

Wskaźnik brań do brzegu z plastiku ABS - niezniszczalny w normalnych sytuacjach nad wodą. Mechanizm zwalniający linkę jest bardzo delikatny i pracuje równie dobrze z żyłkami jak i plecionkami. Wyposażony w średniej grubości łańcuszek. Opcjonalnymi akcesoriami są łańcuszki w 2 różnych grubościach, wytrzymałe ramię, 2 różne dodatkowe ciężarki, stopka do montażu i ochronne pokrowce. Dostępny w 7 różnych kolorach.

Nowość 2020 - Podbierak Bazinga
Sugerowana cena detaliczna od 130 zł

Klasyczne podbieraki w kształcie trójkąta rodzą problemy, gdy próbujemy podebrać rybę w zielsku lub liliach wodnych, gdyż rama ulega złożeniu. Robin Illner opracował nowy podbierak o owalnym kształcie do łowienia z brzegu lub łodzi. Jego rama jest całkowicie metalowa i nie ma łączeń. Pozwala to na płynne i szybkie podebranie ryby wśród przeszkód. Dzięki swojemu owalnemu kształtowi podbierak łatwo mieści się w małej łodzi i nasi testerzy byli w stanie bez problemu podebrać rybę do 30 kg. Podbierak ten doskonale pasuje do sztyc Radical.

EXPERT FLOAT
www.expertfloat.pl

EXPERT Electric 203-08 – light 
Cena około 42 zł

To pierwszy, wykonany z balsy, spławik na polskim rynku, zasilany wymienną litowo-manganową baterią CR425. Czas ciągłego efektywnego świecenia wynosi 250 godzin (słownie: dwieściepięćdziesiąt godzin)! Jedna bateria starcza więc statystycznemu wędkarzowi na cały sezon łowienia. Łatwo można sobie obliczyć, ile konwencjonalnych końcówek świecących zastąpi nam taki spławik. Po skończonym nocnym łowieniu, należy odkręcić zewnętrzną część dociążenia, wyjąć baterię oraz osuszyć spławik. Dociążenie posiada krętlik. W dzień na ten spławik można oczywiście łowić jak na zwykły waggler. Spławik sprzedawany jest w tubie ochronnej PCV wraz z baterią. Prowadzimy również sprzedaż samych baterii do tych spławików. Dostępne gramatury 7g + 3 i 7 g+6.

SPRO CTec Tradition Carp
Cena około 230-280 zł

Seria węglowych wędek karpiowych w klasycznym wykończeniu. Cienkie, czarne blanki idealnie połączone zostały z dużymi przelotkami typu SIC oraz korkową rękojeścią. Całość jest bardzo elegancka i stonowana. Kije dostępne w wersjach 3 składowych, mających na celu zoptymalizowanie transportu na łowisko. Dostępne długości to 3,6 i 3,9 m oraz krzywe ugięcia 3,25 i 3,5 lbs.

Skomentuj