Zima na hiszpańskim półwyspie
Zima na hiszpańskim półwyspie

Przetłumacz:

Pod koniec grudnia 2017 r. Rada Madrytu i władze lokalne osuszyły wodę z przepływowego jeziora w Casa De Campo w samym sercu Madrytu. Prace stanowiły część nowego projektu i planowanych, niezbędnych napraw z powodu wycieku z jeziora. Karpia wówczas uznano za gatunek inwazyjny.

Średnia ocen:

W listopadzie 2017 r. ustawa została zmieniona w Kongresie większością głosów, które zgodziły się usunąć karpia z listy, nadając mu status nieinwazyjny. To był wspaniały dzień dla karpiarzy, a wędkarze w Madrycie i Hiszpanii uważali, że to uratuje rybę w Casa De Campo. Niestety, jednak byli w błędzie, i chociaż nastąpiła zmiana statusu ryb, oficjalnego biuletynu nie było, z powodu biurokratycznego procesu. W rezultacie w Madrycie zginęły tysiące karpi.

Tajne ekipy wędkarzy planowały ratować karpia
Miejscowi wędkarze, działając wbrew prawu, zorganizowali plan ratunkowy. Nielegalnie działali nocami - ostatecznie uratowali w sumie około 100 sztuk karpia od 3 do 13 kg i przenieśli do innej lokalizacji w Madrycie.

Cudowny film krótkometrażowy „Carp Alive”
Krótki film został nakręcony przez reżysera Aitora Marína Correchera pokazującego podobną do SAS operację. Podczas akcji ratunkowej można zobaczyć zespoły karpiarzy wędkujących, włamujących się do kompleksu i zabierających 40 sztuk karpia, które zostały odłowione przy użyciu prądu i wrzucone do gigantycznych plastikowych pojemników, aby zginąć. Rybacy zabrali wszystkie ryby w pojemnikach i cudem udało im się je ocalić od pewnej śmierci. Po odzyskaniu sił karpie bezpiecznie znalazły się w innej spokojnej lokalizacji w Madrycie, gdzie przynajmniej część linii krwi i ryb będzie nadal żyła. Wkrótce będziecie w stanie zobaczyć ten film na YouTube. Szukajcie hiszpańskiego tytułu „Carpas Vivas" autorstwa Aitora Marina Correchera. (film znajduje się poniżej).

Co stało się z resztą karpia w Casa de Campo?
Nie da się dokładnie obliczyć, ile ryb zostało zabitych przez władze, ale odważne wysiłki lokalnych nielegalnych drużyn karpiarzy mogły uratować 5% poprzedniej populacji.

Karp złowiony przez władze został niestety przywieziony do przetwórni i rozdrobniony na pellet i paszę dla zwierząt. Wywołało to oburzenie wśród karpiowej społeczności w Hiszpanii. Film z tego działania można znaleźć na Facebooku, szukając CAM (Carp Anglers Militia). Tego, co było wczoraj, już się nie odzyska, ale jutro jest nasze, aby wygrać lub przegrać.

Chociaż grudzień w Hiszpanii dla karpiowatych był brutalnym i smutnym miesiącem, na całym półwyspie nie zabrakło też bez dobrych chwil. Zima jest zimna, ale klasyczne duże rzeki, takie jak Ebro czy Guadiana, dają duże karpie. To także normalne, że zimą złapie się duże brzany i przez ostatnie kilka miesięcy ryby były niezwykle aktywne, szczególnie w głębszych zbiornikach wodnych.

Na zdjęciu tytułowym powyżej: Patricia Martin łowi ze swoim partnerem Mario Fuesto nad rzeką Ebro w sercu Saragossy, Aragonii. Rzeka w tym czasie jest naprawdę niska z powodu braku deszczu. Podczas weekendowej zasiadki, wykorzystując kulki o smaku rybnym od Vital Baits, łowiąc w miejscu zanęconym pelletem, Patricia złapała pięknego karpia. Mario powiedział, że rzeka w tym czasie jest niska, ale jest to niesamowicie dobry czas, żeby łatwo złowić ryby o wadze do 18 kg.

Mario Fuestero, karp z Ebro.
Mario Fuestero, karp z Ebro.

Powyżej: Mario złowił również piękne zimowe karpie, takie jak ten okaz, dzięki swoim pięknym zimowym kolorom. Latem te ryby z rzeki Ebro mogą wyglądać na wyblakłe i prawie szare, ale tutaj gruby karp w swojej zimowej kurtce to jest piękny okaz. Ta ryba została również złapana na bałwanka o smaku rybnym.

Poniżej: David Aldana łowił również na rzece Ebro w Aragonii i udało mu się złapać olbrzymiego karpia podczas 3-dniowego wypadu. Ten kolosalny karp zagustował w kulce Dynamite Baits Complex T w rozmiarze 20 mm. Łowił ryby przy wysokim ciśnieniu i w pełnym słońcu w wodzie o głębokości 5 m. Wcześniej przygotował łowisko kulkami Dynamite Baits Robin Red i Halibut Marine. Ryba pobrała jego przynętę o drugiej w nocy.

Zima przynosi karpie na całym półwyspie.
Zima przynosi karpie na całym półwyspie.

Poniżej: Chociaż rzeka Ebro jest sławna, mniej znane rzeki, takie jak Guadiana w Estremadura, również są domem dla większych karpi. Te rzeki są świetne do łowienia teraz, ponieważ są one w głębi Hiszpanii, gdzie panuje łagodny klimat. Ten spektakularny karp, którego Dionisio Fernandez trzyma w swoich rękach, został złapany za pomocą bałwanka z kulek o rozmiarach 20 mm i 15 mm, zamontowanych na włosie pod hakiem long shank na zestawie blow back.

Idealny zimowy, rzeczny karp, któż nie chciałby takiego złowić?

Dionisio Fernandez z karpiem z rzeki Guadiana.
Dionisio Fernandez z karpiem z rzeki Guadiana.

Poniżej: Zima jest dobra dla wielkiej brzany, a Hiszpania ma ich mnóstwo. W listopadzie Juan Romeral był zachwycony swoją krótką, dzienną zasiadką, podczas której złapał dwie słynne brzany z Comizo. Ryby te są autentycznymi klejnotami hiszpańskiego półwyspu i są pożądane przez wielu na całym świecie. Ryba miała prawie 10 kg i została złowiona za pomocą combi rig, z pelletem Black Halibut 14 mm od Northern Baits w wodzie o 10-metrowej głębokości, w odległości 30 m od brzegu. Głęboka woda!

Piękna brzana Juan Romeral.
Piękna brzana Juan Romeral.

Poniżej: Fran Granados wędkuje od lat z Team Dynamite. Łowiąc ryby na południu Hiszpanii w Andaluzji, jest prawdziwym łowcą okazów brzany. W jego rękach widzimy rzadkiego hiszpańskiego Gypsey Barbel. Ryby żyjące na południu mogą osiągnąć ponad 13 kg, a ta ryba miała 7 kg i została złowiona na bałwanka z kulek 20 mm i 15 mm Robin Red z Dynamite Baits. Fran złapał kilka brzan od 3 do 7 kg podczas jednego wyjazdu, łowiąc na krótkiej odległości w wodzie głębokiej na 7 metrów. Łowisko zanęcał przez 3 dni, łącznie wrzucając do wody 10 kg kulek i powiedział, że warto było, ponieważ te ryby są rzadkie i bez wcześniejszego nęcenia nigdy by ich nie złowił.

Frank Granado z rzadką brzaną Gypsey.
Frank Granado z rzadką brzaną Gypsey.

Skomentuj